Kiedy zakończyć związek? Porady psycholożki i psychoterapeutki

Rozważanie kwestii, kiedy zakończyć związek, może być jednym z najtrudniejszych momentów w życiu każdego z nas. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak rozpoznać moment, w którym najlepszą decyzją może być zakończenie związku.

Uzależnienie od miłości – toksyczna miłość

Uzależnienie od miłości charakteryzuje się nadmiernym poświęceniem dla partnera, brakiem granic w związku i kontynuowaniem relacji pomimo jej toksycznego charakteru. Objawy, takie jak niepokój, przesadne zabieganie o uwagę partnera, poświęcanie się dla związku kosztem własnego zdrowia czy dobrostanu, są alarmujące i są jednym z powodów, dla których klienci zgłaszają się po pomoc do specjalistów.

Kiedy zakończyć związek?

Kluczowym momentem, kiedy warto zastanowić się nad zakończeniem związku, jest uświadomienie sobie, że relacja przynosi więcej cierpienia niż szczęścia. Jeśli zauważasz u siebie objawy uzależnienia od miłości, takie jak lęk przed rozstaniem z toksycznym partnerem, życie w ciągłym niepokoju, czy też poświęcanie swojego życia na rzecz związku, który dawno przestał być satysfakcjonujący, to znaczy, że może nadszedł czas na zmianę.

Innym ważnym aspektem jest ciągła nadzieja na to, że partner się zmieni i ignorowanie oznak przemocy. Utrzymywanie związku w nadziei na jego poprawę, pomimo braku realnych dowodów na zmiany, często wiąże się z iluzją i zaprzeczeniem rzeczywistości. W takich sytuacjach ważne jest, aby zacząć myśleć o sobie i o swoim dobrostanie.

Jak sobie pomóc?

Pierwszym krokiem jest nie zaprzeczanie istnieniu problemu i otwarcie się na możliwość przyjęcia pomocy. Wsparcie ze strony specjalistów, takich jak psychologowie, psychoterapeuci, znających się na specyfice i mechanizmach uzależnienia od miłości, jest kluczowe. Ważną rolę mogą również odegrać grupy wsparcia i fora dyskusyjne, które pomagają zrozumieć problem i znaleźć drogę do wyzdrowienia.

Decyzja o zakończeniu związku nigdy nie jest łatwa, ale czasami jest to konieczny krok, aby móc zacząć żyć pełnią życia, stać się wolnym od toksycznych wzorców i nałogów emocjonalnych. Pamiętaj, że zakończenie toksycznego związku nie jest porażką, ale odważnym krokiem na drodze do zadbania o siebie, własne potrzeby, poczucie bezpieczeństwa i zdrowie emocjonalne.

Pytania, które warto sobie zadać

Zanim zdecydujesz się na zakończenie związku, warto zadać sobie kilka pytań. Oto one:

  • Co bym poradził bliskiemu przyjacielowi w takiej sytuacji?
  • Ile rzeczy już próbowałem, aby poprawić związek?
  • Czy jestem w związku tylko dlatego, że już tyle w niego zainwestowałam/łem?
  • Czy jestem sobą w tym związku, czy muszę udawać kogoś innego?

Kiedy zakończyć związek? Sygnały ostrzegawcze

Istnieją pewne sygnały, które mogą wskazywać, że związek powinien być zakończony. Oto niektóre z nich:

  • Czujesz się z partnerem nieszczęśliwy/a przez większość czasu
  • Czujesz, że nie jesteś szanowany/a
  • Twoje potrzeby i uczucia są ignorowane.
  • Czujesz się wykorzystywany/a
  • Czujesz, że jesteś w związku z obawy przed samotnością.

Jak podjąć decyzję o zakończeniu związku?

Podejmowanie decyzji o zakończeniu związku jest trudne. Warto jednak pamiętać, że zasługujesz na szczęście i spełnienie. Jeśli czujesz, że Twój związek Ci tego nie daje, być może nadszedł czas na zmianę. Pamiętaj, że można być szczęśliwą osobą bez partnera lub partnerki i można zbudować nowy, zdrowy związek.

Porady psychoterapeutki

Psycholog lub psychoterapeuta może Ci pomóc zrozumieć swoje uczucia i podjąć decyzję. Oto kilka porad:

  • Bądź szczery/a wobec siebie.
  • Pomyśl o przyszłości. Czy widzisz siebie z tą osobą za 5, 10, 20 lat?
  • Poszukaj wsparcia. Rozmowa z terapeutą, przyjacielem czy rodziną może Ci pomóc zobaczyć sytuację z innej perspektywy.

Zakończenie związku nie jest łatwe, ale czasem jest to najlepsza decyzja. Pamiętaj, że zasługujesz na miłość, szacunek i szczęście. Jeśli Twój związek Ci tego nie daje, być może nadszedł czas na zmianę.

Potrzebujesz wsparcia?

Skontaktuj się telefonicznie lub mailowo.

Formularz kontaktowy
Monika Hołub
Monika Hołub

Nazywam się Monika Hołub i jestem doświadczonym psychologiem, psychoterapeutą oraz psychodietetykiem. Ukończyłam psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, a swoje umiejętności rozwijałam w Studium Psychoterapii Psychoanalitycznej w Sopocie oraz na wielu kursach i szkoleniach z zakresu terapii dzieci, uzależnień i psychodietetyki. Specjalizuję się w pracy z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, oferując pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, kryzysach, zaburzeniach odżywiania i uzależnieniach. Pracuję w duchu integracyjnym, dopasowując metody do indywidualnych potrzeb klientów.

Artykuły: 19