O co pyta psycholog na pierwszej wizycie?

Pierwsza wizyta u psychologa może wywoływać wiele emocji – od ciekawości, przez niepewność, aż po lęk. Wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądała ta pierwsza rozmowa i przede wszystkim, o co pyta psycholog na pierwszej wizycie. To zrozumiałe, że przygotowanie się do tego spotkania może pomóc w zmniejszeniu poczucia stresu i sprawić, że całe doświadczenie stanie się bardziej komfortowe.

Pierwsze kroki w gabinecie psychologa

Na samym początku ważne jest, aby zrozumieć, że pierwsza wizyta ma na celu zapoznanie się – psycholog dąży do zbudowania relacji zaufania i otwartości. O co pyta psycholog na pierwszej wizycie? Zazwyczaj rozpoczyna od ogólnych pytań dotyczących twojego samopoczucia, historii życia, obecnych problemów, z którymi się zmagasz, oraz celów, jakie chcesz osiągnąć, decydując się na terapię. Pytania te mają na celu stworzenie podstawowego zrozumienia twojej sytuacji i potrzeb.

O co pyta psycholog na pierwszej wizycie online?

Rozmowa wirtualna nie różni się znacząco od spotkania w gabinecie, choć specyfika komunikacji przez internet może wprowadzać pewne modyfikacje. Na pierwszej wizycie online psycholog zazwyczaj zaczyna od wyjaśnienia zasad poufności, sposobu korzystania z platformy do terapii oraz innych aspektów technicznych, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo obu stron. Następnie przechodzi do podobnych pytań, które stawiałby podczas spotkania twarzą w twarz: o twoje samopoczucie, historię problemu, cele terapeutyczne oraz ważne aspekty twojego życia, które mogą być istotne dla terapii. Psycholog na pierwszej wizycie online, ma więc za zadanie nie tylko zrozumienie twojej sytuacji, ale również zapewnienie, że przestrzeń wirtualna jest odpowiednio przygotowana i dostosowana do potrzeb procesu terapeutycznego. Ważne jest, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo dzieląc się swoimi doświadczeniami, nawet poprzez ekran komputera.

Budowanie wzajemnego zrozumienia

Zrozumienie, o co pyta psycholog na pierwszej wizycie, może pomóc w przygotowaniu się do rozmowy. Warto pamiętać, że nie musisz znać wszystkich odpowiedzi. Czasami samo zadawanie pytań może pomóc w odkrywaniu rzeczy, o których nigdy się nie myślałeś lub wydawały się nieistotne. Psycholog wykorzystuje swoje doświadczenie i wiedzę, aby zadawać pytania w taki sposób, by pomóc ci lepiej zrozumieć siebie i swoje doświadczenia.

Jak się przygotować?

Wiedząc, o co pyta specjalista, możesz się lepiej przygotować do tego spotkania. Przemyśl, co chcesz omówić, jakie problemy są dla ciebie najbardziej istotne i jakie cele chcesz osiągnąć dzięki terapii. Pamiętaj, że pierwsza wizyta to dopiero początek procesu terapeutycznego, który wymaga czasu, pracy i zaangażowania zarówno ze strony terapeuty, jak i klienta. Otwartość na proces i gotowość do pracy nad sobą są pierwszymi krokami na drodze do lepszego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Potrzebujesz wsparcia?

Skontaktuj się telefonicznie lub mailowo.

Formularz kontaktowy
Monika Hołub
Monika Hołub

Nazywam się Monika Hołub i jestem doświadczonym psychologiem, psychoterapeutą oraz psychodietetykiem. Ukończyłam psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, a swoje umiejętności rozwijałam w Studium Psychoterapii Psychoanalitycznej w Sopocie oraz na wielu kursach i szkoleniach z zakresu terapii dzieci, uzależnień i psychodietetyki. Specjalizuję się w pracy z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, oferując pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, kryzysach, zaburzeniach odżywiania i uzależnieniach. Pracuję w duchu integracyjnym, dopasowując metody do indywidualnych potrzeb klientów.

Artykuły: 14